Lastik diş derinliği

Lastiğin dişine özellikle dikkat edin – bazı performans kriterlerinde güçlü bir etkisi vardır. Yasa gereği minimum 1.6 mm olması gereken diş derinliği önemli bir faktördür. Daha az diş derinliği ile sürdüğünüz takdirde, olası para cezası veya ehliyetinize uygulanacak ceza puanlarına karşı riske girersiniz.

Dış aşınma göstergeleri, kalan diş derinliğini değerlendirme açısından çok önemli araçlardır. Bunlar ana boylamsal diş oluklarında yer alan, lastiğin çevresine eşit olarak dağıtılmış, yasal lastik diş derinliği olan 1.6 mm.’ye ulaşıldığında diğer sırt deseni ile aynı seviyeye gelen kabarık profillerdir. Continental’in kış lastiklerinde, bu diş derinliğinin kış performansının oldukça düşmesinden dolayı, diş derinliği 4 mm.’ye ulaştığı zaman, bunu gösteren fazladan dış aşınma göstergeleri bulunur.

Tavsiyemiz:


Yıpranmış lastikler kızaklama riskini arttırdığı ve ıslak zeminde frenlemeyi azalttığı için sürücülere ısrarla lastiklerini minimum yasal diş derinliğine ulaşmadan değiştirmelerini tavsiye ediyoruz.

Takip edilecek iyi bir pratik yöntem: Yaz lastiklerinizi 3 mm diş derinlikleri ve kış lastiklerinizi 4 mm diş derinlikleri kaldığında değiştirin (Avusturya’da zorunlu kış donanımları başladığı zaman, kış lastiklerinin kalan diş derinliğinin en az 4 mm olması gerekmektedir)